برگزاری بوت کمپ آموزشی Administration مدرسه داتین در روزهای آغازین 1402

روابط عمومی داتین

روابط عمومی داتین

فرایند مهاجرت بانک سپه به سامانه یکپارچه بانکی داتین از دی‌ماه آغاز می‌شود و تکمیل آن ۹ ماه به طول خواهد انجامید.

به گزارش پیوست، این بخش از پیاده‌سازی کربنکینگ بانک سپه طولانی‌ترین بخش از اجرای این پروژه در بانک سپه به شمار می‌آید.

مدیرفناوری اطلاعات بانک سپه در گفت‌وگو با پیوست در خصوص مراحل پیاده‌‌سازی سامانه یکپارچه بانکی امید، گفت: «توجه داشته باشید داده‌های طبقه‌بندی شده در سامانه‌های مختلف بانک سپه طی ۹۰ سال جمع‌آوری شده است و انتقال، یکپارچه‌سازی و پالایش این میزان داده‌‌ فرایند طولانی خواهد بود. از همین روست که مرحله مهاجرت یکی از طولانی‌ترین مراحل پیاده‌سازی کربنکینگ محسوب می‌شود.»

احمد سلمانی آرانی افزود: «مراحل راه‌اندازی و پیاده‌سازی سامانه یکپارچه بانکی بانک سپه طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته پیش می‌رود. هم‌اکنون مرحله تحلیل شکاف به اتمام رسیده‌ است و در مرحله آمورزش و آماده‌سازی محیط عملیات قرار داریم.»

او با اشاره به پیش‌بینی‌های صورت گرفته در خصوص زمان اجرای طرح گفت: «آماده‌سازی محیط عملیات برای پیاده‌سازی طرح تقریبا هشت ماه به‌طول خواهد انجامید.»

پروژه پیاده‌سازی کر داتین در بانک سپه به صورت رسمی از ۲۸ فروردین ماه امسال آغاز شده‌ است. طبق قرار داد منعقد شده میان بانک سپه و هلدینگ فناپ پیاده‌سازی سامانه یکپارچه بانکی داتین در شعب بانک سپه در یک دوره زمانی ۱۸ ماهه صورت خواهد گرفت و پس از آن در ۱۸ ماه باقی مانده نیز پشتیبانی از این سرویس آغاز می‌شود.

آرانی در پاسخ به این سوال که در مسیر پیاده‌سازی سامانه یکپارچه بانکی چگونه با بانک‌هایی که قرار است در بانک سپه ادغام شوند همکاری خواهید کرد گفت: «پروسه ادغام یک پروسه دو مرحله کوتاه‌مدت و بلندمدت است.»

او ادامه داد: «پیاده‌سازی کربنکینگ در مرحله بلند مدت قرار می‌گیرد اما در مرحله کوتاه‌مدت قرار شده با ایجاد سامانه‌ای مشترک با عنوان گذرگاه سامانه‌های مختلف هر شش بانک به یکدیگر متصل شوند و بیش از ۲۰ خدمت از سوی این شش بانک انتخاب شده و به صورت متمرکز از طریق این سامانه واحد به مشتریان بانک‌ها ارائه شود.»

Rate this post

مطالب مرتبط

 
 برخی بانک‌ها محصول آماده کربنکینگ را خریداری و بعضی دیگر خود این سامانه متمرکز را تولید می‌کنند. شرکت نرم‌افزاری داتین از جمله تولیدکنندگان کربنکینگ  در ایران است که می‌تواند خدمات مختلفی را در قالب کر خود به بانک‌ها ارائه دهد.
 
تحولاتی که در زمینه فناوری و صنعت نرم‌افزاری در دنیا و کشورمان رخ داده، بانک‌ها را به این سمت کشانده که به نیازهای مشتریان خود در کمترین زمان و هزینه ممکن پاسخ دهند. اتفاقی که کربنکینگ یا همان Centralized On Real Time Exchange به تسهیل آن کمک کرده است.
 
فناپ» به عنوان هلدینگ فناوری اطلاعات و ارتباطات گروه مالی پاسارگاد زیرمجموعه‌های متعددی دارد که بزرگترین آن، شرکت نرم‌افزاری داتیس آرین قشم یا همان داتین است؛ شرکتی که توانسته در طول فعالیت خود مسئولیت‌های مختلفی را در بانک‌ها، بیمه‌ها، شرکت‌ها و سازمان‌های گوناگون به ثمر برساند و به طور مستقل نیز فعالیت‌های بزرگی در حوزه مالی برای توسعه فراگیری مالی کشور انجام دهد.
 
کربنکینگ، زیرمجموعه‌ها و شعب یک بانک را به یکدیگر متصل کرده و اطلاعات آنها را در یک واحد متمرکز ادغام می‌کند. این سیستم به مشتریان اجازه می‌دهد تا به حساب‌های بانکی خود دسترسی پیدا کنند و تراکنش‌های خود را در هر یک از شعب عضو، انجام دهند.