چهارمین مسابقه برنامه‌نویسی کدناک دانشگاه شریف با حمایت داتین برگزار می‌شود

حمزه فرامرزی

حمزه فرامرزی

کارشناس خدمات داده راهکارهای بانکی داتین

تراکنش‌های کسب‌وکاری (B2B) به علت سختی‌های مختلف و فرایندهای پرکاغذ (از فاکتورها گرفته تا چک‌های کاغذی) که منجر به تاخیر و حتی گم‌شدن پرداخت‌ها می‌شود، بدنام هستند.

تایرا هال، معاون ارشد B2B و نوآوری استراتژیک در فیدلیتی نشنال (Fidelity National) گفت که امور مالی تعبیه‌شده (ادغام پرداخت‌ها به طور مستقیم در برنامه‌ها، پلتفرم‌ها و حتی فاکتورها) می‌تواند به مدرن‌سازی تعاملات بین خریداران و تامین‌کنندگان کمک کرده و شیوه استفاده مصرف‌کنندگان از محصولات مالی را به طور اساسی تغییر دهد.

هال خاطرنشان کرد که صنعت خدمات مالی در حال گذراندن یک تکامل سریع است که به واسطه همه‌گیری کووید-19 شتاب گرفته و امورمالی تعبیه‌شده اکنون به بافت پیوندی تبدیل شده که می‌تواند تجربیات مشتریان نهایی بانک‌ها را بهبود بخشد.

امورمالی تعبیه‌شده خدمات مالی را در محل حضور مشتری ارائه می‌دهد، خواه یک شرکت بزرگ باشد یا یک کسب‌وکار کوچک تا متوسط. این بدان معناست که خدمات مالی به تجربیاتی که مشتریان از قبل استفاده می‌کردند، مانند برنامه‌های نرم‌افزاری، برنامه‌های موبایل فین‌تک، درگاه‌های بانکی و موارد مشابه ارائه می‌شود. برای اولین بار، این خدمات مالی می‌توانند در محل مشتری ارائه شوند، همه چیز از افتتاح حساب تجاری گرفته تا صورت‌حساب، پذیرش پرداخت، پرداخت قبوض و دسترسی به اعتبار.

تا همین اواخر، راه‌ حل‌های بک آفیس بر عملیات، گردش کار و راه‌ حل‌هایی متمرکز بودند که محصول یا نرم‌افزاری را برای اعطای وام یا پرداخت ارائه دهند اما با پرداخت‌های تعبیه‌شده، به‌ ویژه برای شرکت‌های کوچک‌تر، به قول هال: «وضعیت آینده این‌گونه است که یک صفحه واحد داریم، به این معنی که می‌توان به یک مشتری تجاری از همه جنبه‌های مالی خدمت‌رسانی کرد.»

ارائه خدمات به شرکت‌های کوچک‌تر می‌تواند به معنای همه چیز باشد، از پذیرش بی‌وقفه گرفته تا پیشنهادات مالی فعال و دسترسی به خط اعتباری از پیش تأییدشده که این خود، همه عناصر حیاتی برای تقویت SME و کمک به آنها در مدیریت بهتر سلامت مالی‌شان را شامل می‌شود. بر اساس گفته‌های هال یک راه حل بهینه همه این قابلیت‌ها را به صورت متمرکز به مشتریان تجاری می‌دهد تا آنچه را که برای رشد و راه‌اندازی تجارتشان مهم است، مدیریت کنند. البته، تطبیق این راه حل با اصول حسابداری همچنان یک چالش کلیدی است که در حالت ایده‌آل، شرکت‌های B2B باید با ارائه‌دهندگان نرم‌فزارهای عمودی و پلتفرم‌های فناوری درگیر شوند.

به عنوان مثال، هال توضیح داد که FIS به مشتریان سازمانی در نقطه نیاز آنها خدمات را از طریق یک سیستم یکپارچه ناشناس ارائه می‌دهد که دید کاملی از گردش نقدینگی تا سطح حسابداری، با شفافیت در بانک و پردازش داده را داراست.

استفاده از داشبورد برای بینش دقیق

هال گفت: «یک داشبورد این امکان را به شرکت‌ها می‌دهد که عملکرد تجاری‌شان را در زمانی نزدیک به لحظه ببینند.» با توجه به اینکه بسیاری از شرکت‌ها باید چالش‌، هزینه‌های ثابت همراه با درآمد متغیر را بررسی کنند و 12 تا 30 درصد از زمان خود را صرف کارهای مالی می‌کنند، این نکته می‌تواند بسیار مهم باشد.

پلتفرم‌های نرم‌افزاری و پورتال‌های آنلاین می‌توانند با ارائه بینش متمرکز، زمان قابل توجهی را برای صاحبان تجارت ذخیره کنند. علاوه بر این، می‌توانند به خریداران این امکان را بدهند که با روش بهینه پرداخت، مانند کارت، به تامین‌کنندگان خود پرداخت داشته باشند تا گردش نقدینگی را افزایش دهند یا فاکتورها را به چند پرداخت تقسیم کنند.

به گفته هال، امورمالی تعبیه‌شده می‌تواند رابطه برابر بین خریداران و تامین‌کنندگان را با استفاده از مسیریابی هوشمند ایجاد کند، بدین صورت که، برای خریداران گزینه‌های تخفیف جهت پرداخت‌های سریع‌تر و برای تامین‌کنندگان انتخاب روش‌های پرداخت ترجیحی را امکان‌پذیر سازد.

هنگامی که از او در مورد فعالیت‌هایی که ممکن است بیشترین سود را از امور مالی تعبیه‌شده ببرند پرسیدنه شد، او به مدیریت دارایی، مراقبت‌های بهداشتی، شرکت‌های خدماتی و تعداد زیادی از صنایع سنتی که توسط شرکت‌های کوچک‌تر مدیریت می‌شوند، اشاره کرد که به دید بهتری در گردش نقدینگی نیاز دارند.

به گفته او، این گزینه‌های مبتنی بر فناوری، برای مؤسسات مالی سنتی که به دنبال فرصت‌های جدید برای ارائه مجموعه قوی‌تری از خدمات به مشتریان تجاری خود هستند، جذاب است و با همکاری با فین‌تک‌ها تجارب مشتری را متمایز و قابل تنظیم می‌کنند.

به گفته او، این گزینه‌های مبتنی بر فناوری، برای مؤسسات مالی سنتی که به دنبال فرصت‌های جدید برای ارائه مجموعه قوی‌تری از خدمات به مشتریان تجاری خود هستند، جذاب است و با همکاری با فین‌تک‌ها تجارب مشتری را متمایز و قابل تنظیم می‌کنند.

امور مالی تعبیه‌شده به‌سرعت در حال ورود به B2B است و فرصتی عالی برای ارائه خدمات جامع به مشتریان در سراسر اکوسیستم بانکی وجود دارد.

منبع: pymnts.com

مطالب مرتبط

 
شرکت‌های حوزه‌ فناوری نقش پررنگی در اقتصاد جهان دارند و این سهم هر روز بیشتر از گذشته می‌شود. در ایران نیز این رویداد با وجود همه‌ موانع درحال رخ‌دادن است. نکته‌ مهم، پیچیدگی و گستردگی شرکت‌های فعال در این حوزه است.
 
شرایط سخت اقتصادی درحال حاضر، برای تمامی کسب‌وکارها موقعیتی بحرانی ایجاد کرده است. صنعت نرم‌افزاری نیز از این قاعده، مستثنی نیست و از قضا با توجه به رویکرد فرهنگی درمورد قیمت نرم‌افزارها، وضعیت پیچیده‌تر است.
 
بازار فعالیت در حوزه سامانه‌های بانکی، بازاری خاص و غیرعمومی است. مشتریان آن، بانک‌ها یا شرکت‌های زیرمجموعه آنها ذی‌ربط این حوزه هستند که عموماً از لایه تخصصی و فنی فناوری اطلاعات نیز برخوردارند.
 
فناپ» به عنوان هلدینگ فناوری اطلاعات و ارتباطات گروه مالی پاسارگاد زیرمجموعه‌های متعددی دارد که بزرگترین آن، شرکت نرم‌افزاری داتیس آرین قشم یا همان داتین است؛ شرکتی که توانسته در طول فعالیت خود مسئولیت‌های مختلفی را در بانک‌ها، بیمه‌ها، شرکت‌ها و سازمان‌های گوناگون به ثمر برساند و به طور مستقل نیز فعالیت‌های بزرگی در حوزه مالی برای توسعه فراگیری مالی کشور انجام دهد.