سواد مالی چیست و چرا مهم است؟/ روش‌هایی برای بهبود سواد مالی

روابط عمومی داتین

روابط عمومی داتین

واحد امور توسعه سرمایه‌های انسانی داتین
برای سازمان‌ها، فاز برگشتی بحران کووید-۱۹ زمان خوبی برای طراحی واکنش‌های متناسب‌تر در مقابل چالش‌های محیط کار، توسعه مصلحت‌ها و دوستی‌هایی است که در فاز اولیه شکل گرفتند. به نظر می‌رسد، بیشتر شرکت‌ها در فاز اولیه کووید-۱۹ نیازهای اولیه کارمندان‌شان چون ایمنی، ثبات و امنیت را در اولویت اقدامات خود قرار دادند. با این حال این نیازها در حال گسترش هستند و با ورود سازمان‌ها به فاز دوم، اقدامات پیچیده‌تری نیاز است.

شرکت مشاوره مدیریت مک‌کینزی بیش از ۸۰۰ کارمند ساکن آمریکا را در طیف گسترده‌ای از موضوعات که به تجربه کارمندی مرتبط هستند، مورد بررسی قرار داده‌ است. آنها متوجه شدند که کارمندانی که دورکاری می‌کنند در مقابل کسانی که در محل کار حاضر می‌شوند و انعطاف‌پذیری کمتری دارند، تاثیر بهتری از کار روزانه‌شان را مشاهده و بیشتر ارتباط برقرار می‌کنند و احساس بهتری نسبت به کارشان دارند.

والدینی که دورکار هستند در مقایسه با کسانی که کاملاً ایزوله هستند، بهتر این دوره را می‌گذرانند. پدران دورکار در مقایسه با مادران دورکار با اختلاف زیادی تجربه مثبت‌تری از دورکاری دارند.

اما این آمار حقیقت بنیادی‌تری را درباره تجربه کارمندی بیان می‌کنند: حتی وقتی با شرایط مشابهی مواجه هستیم. (بیش از ۸۰درصد افراد اعلام کردند که این بحران، تاثیر عظیمی در زندگی کاری روزانه‌شان داشته است.) افراد تجربه، دیدگاه‌ها و خروجی بسیار متنوعی دارند.

فاز برگشتی، فرصتی را در اختیار شرکت‌ها قرار می‌دهد تا درباره تجربه کارمندی با احترام به تفاوت‌های فردی (زندگی خانگی، مهارت‌ها و توانایی‌ها، ذهنیت‌ها، خصوصیات شخصی و دیگر فاکتورها)، تجدیدنظر کنند و در عین حال خودشان را با شرایطی که به‌سرعت در حال تغییر است، تطبیق بدهند. خبر خوب این است که با پیشرفت تکنیک‌های گوش دادن، علوم رفتاری، تجزیه و تحلیل پیشرفته، کانال‌های ارتباطی دو طرفه و سایر فناوری‌ها، رهبران اکنون می‌توانند تجربه کارمندی را با روشی هدفمندتر و پویاتر مورد بررسی قرار دهند. در عین بررسی میزان نیاز هر فرد به حمایت و نوع حمایتی که نیاز دارد، می‌توانید در محیط کار فضایی برای اشتراک احساس و همبستگی ایجاد کنید.

برای دانلود و مطالعه متن کامل این مقاله روی این لینک کلیک کنید.

منبع:

mckinsey.com

Rate this post

مطالب مرتبط

مدیر واحد توسعه سرمایه‌های انسانی داتین از چالش مهاجرت و نگهداشت سرمایه‌های انسانی می‌گوید
مهاجرت نخبگان یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی است که در حال حاضر سازمان‌های بزرگ و فناوری‌محور با آن روبه‌رو هستند؛ افزایش بی‌ثباتی و عدم قطعیت در لایه‌های مختلف کشور، اعم از سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و حتی فرهنگی مهم‌ترین دلایلی است که باعث مهاجرت نیروهای متخصص می‌شود.
روایت یک دهه تلاش و تجربه‌های یکتا
به مناسبت دهمین سالگرد تاسیس شرکت داتین، گزارش ده‌سالگی این شرکت با عنوان «داستان داتین» منتشر شد. مسیری که شش سال پیش از تاسیس شرکت داتین، با راه‌اندازی فناپ و تولید نرم‌افزار کربنکینگ تماما بومی برای «بانک پاسارگاد» آغاز می‌شود.
 
داتین موفق به دریافت گواهینامه‌های سیستم مدیریت کیفیت؛ ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵ و مدیریت شایستگی و توسعه کارکنان؛ ایزو ۱۰۰۱۵:2019 شد. گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ پیشین داتین در محدوده خدمات سرمایه‌های انسانی بود اما در ممیزی اخیر، گستره محدوده ممیزی و به تبع آن دامنه سیستم مدیریت کیفیت، به محدوده کل شرکت ارتقا یافت.
 
میزان تغییراتی که فضای کسب‌وکار در ایران در یک‌سال‌ونیم گذشته تجربه کرد، شاید گسترده‌تر از یک دهه قبل از آن بود. تغییرات روال‌ها، شکل‌گیری خدمات غیرحضوری، رونق کسب‌وکارهای خدمت‌محور و شاید در رأس آنها اضافه‌شدن «دورکاری» مهم‌ترین این تغییرات بوده است. بازگشت بشر به کف هرم مازلو و دغدغه‌مندی درخصوص سلامت، کسب‌وکارها را ناگزیر کرد تا برای پاسخ به این دغدغه تدبیر بیندیشند.