همراهی داتین در طرح آموزشی فناپ کمپس

آخرین شماره فصلنامه فناوری‌های مالی را دریافت کنید

چرا فصلنامه فناوری‌های مالی؟

فصلنامه «فناوری‌های مالی» رنگ و بوی کتابی پژوهشی دارد که در هر شماره به موضوعی خاص از فضای مالی و بانکی اختصاص پیدا می‌کند. این فصلنامه ماموریت خود را کشف و بررسی ابعاد گوناگون مفاهیم و کلان‌روندهای صنعت فناوری مالی می‌داند. در این مجله تلاش شده تا با بهره‌گیری از دانش، تخصص و تجربه مدیران و متخصصان صنعت بانکی و مالی به موضوعات بنیادی و اساسی صنعت پرداخته شود و مدیران و اهالی شاغل در فضای کسب‌وکارهای بانکی و مالی بتوانند درک متفاوتی از موضوع مطرح‌شده پیدا کنند. اولین شماره فصلنامه فناوری‌های مالی از تاریخ شهریور 1401 منتشرشده و تاکنون به موضوعات کشف تقلب و تخلف در صنعت بانکداری، توسعه فراگیری مالی، اقتصاد صنعت فناوری اطلاعات، مدیریت منابع سازمانی و بانکداری دیجیتال پرداخته است.

دیگر شماره‌های مجله

نویسندگان

مهیار شعبانی

نجمه نوذر

میلاد قهاری بیگدلی

مصطفی ثابتی

مریم عبایی

محمدمحسن بخشی

محمدرضا نوروزی

مجید فیروزی

لیلا پاکروان‌نژاد

پویا شیخ‌حسنی

اسمهان حکاک

مینا هرمزی

مهرین نظری

مریم نجفی

محمدحسن هاشم‌خانلو

محدثه دهباشی

کیوان جامه‌بزرگ

فاطمه قوتی

علی نعیمی صدیق

شهرام شنتیایی

سروش حریرفروش

حسام اپیکچی

حبیب آرین

آزاده محسنی

امیر آشتیانی

لیدا هادی

فائزه طاهری

حامد قنادپور

محمد رحمتی

کیمیا قاسم‌زاده

رضا قربانی

آرمین منتظری

وحید حاجی‌پور

هانیه هاتفیان

مصطفی امینی

مژگان رضایی

محمد حسن کرمانی

علی بزرگی امیری

سیدرضا حسینی

ریحانه هاشمی

داور نظری

پونه ترابی

پرناز بنی اسدی

شیوا صفری

سعید ملائی

صبا سعادت‌جو

روزبه زند

رضا متین‌وفا

رامیز قلی‌نژاد

نیلوفر حق‌جو

ندا ذوالقدر

نازنین توکلی

مهرک محمودی

مهدیه نوروزیان

حامد بهروز

فاطمه مصلحی

امین میرزایی عسگرانی

سیدعلی طباطبایی

علی نعمتی شهاب

آرشیو مطالب

رابطه‌ بانکداری دیجیتال با روندهای تحولات فناوری
بانکداری دیجیتال امروزه دیگر از یک مفهوم فراتر رفته و تبدیل به گونه‌ای جدید از بانکداری شده است. اندازه‌ بازار بانکداری دیجیتال در سال 2020 به بیش از 8 تریلیون دلار افزایش یافت و پیش‌بینی می‌شود که در بازه‌ زمانی بین 2021 و 2027 با نرخ مرکب سالانه (CAGR) ۵ درصد رشد کند و در سال ۲۰۲۷ به ۱۰ تریلیون دلار برسد.
برای بانکداری دیجیتال چه آماده کرده‌ایم؟
بانکداری‌ دیجیتال با هر تعریفی را باید بخش مهم و پیشرویی از فضای مالی و تکنولوژی دانست که تعریف آن بر پایه رفتار کاربران و نیازهای آنان شکل می‌گیرد. بانکداری دیجیتال به‌وجود آمد تا نیازهای جدید کاربران را با تکنولوژی پاسخ بدهد.
نگاهی به مفهوم، جایگاه و کاربرد ERP در تحول دیجیتالی سازمان‌های امروز
این روزها در دنیای کسب‌وکار به‌ویژه در حوزه‌ صنعت و معدن، «تحول دیجیتال» به‌عنوان یک روند تحول بنیادین به‌شدت مورد توجه قرار گرفته است. تحول دیجیتال اگر چه تمرکز خود را روی تحول راهبردی سازمان از طریق به‌کارگیری فناوری‌های نوین دیجیتالی گذاشته؛ اما درواقع از نظر مفهومی به موضوعی فراتر از آن اشاره دارد.
داده‌ها هرگز نمی‌خوابند!
سال 2019 سال بزرگی در سراسر جهان از منظر تولید داده بود. در این سال، صنعت داده 189 میلیارد دلار ارزش داشته که به نسبت سال 2018، 20 میلیارد دلار افزایش و این رقم در سال 2022 به مبلغی معادل 247 میلیارد دلار رسیده است.
رابطه فرایندها و مدل‌های کسب‌وکار بانک و بیمه
مهم‌ترین تاثیری که فرایندها در مدل کسب‌وکار دارند، این است که می‌توانند فرایند خلق ارزش را در لایه‌های مختلف سازمان پیچیده یا ساده، سریع یا کند، قانونی یا غیرقانونی کنند. بنابراین چابک‌سازی فرایندها به معنای ساده‌سازی در چارچوب قوانین است.
تحول دیجیتال و ضرورت‎‌‌های سیستمی و سازمانی آن با نگاهی به صنایع بانک و بیمه
ERP مسیر بنگاه‌‎ها را در رسیدن به جایگاه پیشگامی در نسل چهارم صنعت و تحول دیجیتال هموارتر می‎‌کند. این محصول که قابلیت یکپارچه‌سازی دارد باعث می‌‎شود که داده های و اطلاعات را از بخش های مختلف دریافت کرده، انبار کند و درنهایت تحلیل‎‌هایی از پردازش این اطلاعات به کسب و کارها بدهد.
10 روند اصلی توسعه برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP) در سال 2023
واقعیت این است که هر سال، سامانه‌های ERP مدرن، پیشرفت می‌کنند و فرایندهای کسب‌وکار را تغییر می‌دهند و آنچه مهم است، داشتن شریک تجاری و راهکار مناسب برای برنامه‌ریزی کوتاه‌مدت، میان‌مدت و حتی بلندمدت کسب‌وکارهاست.
کاربردهای فرایندکاوی در صنعت مالی
فرایندکاوی ابزاری قدرتمند برای تحلیل، بهبود و کنترل فرایندهای کسب‌وکار است. با استفاده از فرایندکاوی، سازمان‌های مالی می‌توانند اطلاعات ارزشمندی از داده‌های خود استخراج کنند و این اطلاعات را به‌عنوان پایه‌ای برای بهبود عملکرد سازمانی استفاده کنند.