مراقبت از اعتماد مهم‌ترین اصل در همکاری بانک کارآفرین و داتین
EN
EN
نشست مدیران

نخستین دوره از سلسله نشست‌های مدیران عامل پارک فناوری پردیس به میزبانی داتین برگزار شد

بیست‌وهفتم فروردین ماه، مدیران عامل پارک فناوری پردیس، به میزبانی داتین، گرد هم آمدند و نخستین دوره از سلسله نشست‌های دورهمی خود را در سال 1403 کلید زدند.

در این رویداد که در محل هتل پردیس فناوری برگزار شد، محمد نژادصداقت، مدیرعامل داتین شرحی از فعالیت‌‌های این شرکت را ارائه داد. او ارائه خدمت به کاربر نهایی را از جمله خدمات جدید داتین عنوان کرد و از اینکه با استفاده از استراتژی فراگیری مالی توانسته‌اند به روستاهای دورافتاده کشور هم خدمات مالی ارائه کنند، ابراز خرسندی کرد.

محمد نژادصداقت، مدیرعامل داتین صحبت‌های خود را با تعریفی از فراگیری مالی به‌عنوان یکی از پارامترهای اندازه‌گیری میزان استفاده از خدمات مالی در دنیا آغاز کرد و گفت: «در ادبیات مالی اثبات شده که هر چقدر فراگیری مالی بیشتر باشد، میزان فقر در جامعه پایین‌تر می‌آید. ما در داتین قرار است در مسیر توسعه فراگیری مالی در کشور گام برداریم. از نظر بانک جهانی بهترین روش برای توسعه فراگیری مالی نیز فناوری است؛ علت این است که محدودیت‌های فیزیکی را حذف و کمک می‌کند تا افراد، دسترسی آسان و عادلانه‌ای به خدمات مالی داشته باشند.»

او در ادامه به حوزه‌های فعالیت داتین اشاره کرد و گفت: «اولین حوزه فعالیت داتین در این 12 سال، تامین بسترهای زیرساختی برای نهادهای مالی مانند ارائه کربنکینگ و کراینشورنس بوده است. حالا دو سالی است که ما از طریق ویپاد، در حوزه ارائه محصول به مصرف‌کننده نهایی هم فعالیت می‌کنیم و با این حساب، داتین درمجموع 42 محصول و خدمت دارد.»

چهاربرابرشدن درآمدهای داتین

محمد نژادصداقت با بیان اینکه از سال 1400 تاکنون، رشد درآمد داتین چهار برابر شده، گفت: «پیش‌بینی ما این است که در سال 1403 رشد هشتاد درصدی در درآمدهای خود داشته باشیم.»

او تعداد سرمایه‌های انسانی این شرکت را بیش از 1700 نفر ارزیابی کرد و گفت: «با توجه به اینکه بیشتر در حوزه نرم‌افزار فعالیت می‌کنیم تعدادی از آنها به‌صورت کاملا دورکار از شهرهای مختلف کشور مانند مشهد، شیراز و… همکار ما هستند. پیش‌بینی ما این است که تا سال 1395 به دو هزار و 500 همکار در زمینه تولید نرم‌افزار برسیم.»

توسعه خدمات مالی در کل کشور با ویپاد

مدیرعامل داتین، توسعه محصول ویپاد را پروژه‌ای مشترک با بانک پاسارگاد توصیف کرد و گفت: «بانک پاسارگاد در این سال‌ها بیشتر به بانک شرکتی نزدیک بود و خیلی مشتری خرد نداشت. ما پیشنهاد دادیم که با تکنولوژی می‌توانیم بستر مشتریان و خدمات این بانک را افزایش دهیم. به این ترتیب، از این طریق، دایره خدمات مالی را در کل کشور توسعه دادیم. ویپاد، محصولی است که تحت عنوان ترابانک پاسارگاد و از طریق داتین، خدمات خود را به کاربر نهایی ارائه می‌دهد. ترابانک هم به معنای فراتر از بانکداری سنتی و رفتن به‌سمت بانکداری دیجیتال است. ما در محصول ویپاد، توسعه‌دهنده و مجری بانک دیجیتال هستیم و تنها، نرم‌افزار تولید نمی‌کنیم.»

درحال حاضر، ویپاد بیست‌وهفت خدمت را به‌صورت کاملا آنلاین به کاربران خود ارائه می‌دهد. یعنی مشتری از طریق موبایل خود می‌تواند افتتاح حساب انجام دهد و خدمت را کاملا آنلاین دریافت کند. پس از افتتاح حساب، کارت بانکی از طریق پست برای او ارسال و سایر خدمات، آنلاین دریافت می‌شود. مشتریان جدید بانک پاسارگاد بدون محدودیت شعبه، این خدمات را از طریق ویپاد می‌گیرند. درواقع صدور کارت، اعتبارسنجی و تسهیلات از این طریق انجام می‌شود. صدور بیمه و بیمه شخص ثالث هم از طریق ویپاد ارائه می‌شود تا کاربر خدمات بیشتری بگیرد. امکان سرمایه‌گذاری در صندوق‌های مالی هم از این طریق، فراهم است. سپرده‌گذاری بلندمدت هم دیگر خدمت ویپاد به کاربران خود است. این گفته‌ها بخشی از توضیحات مدیرعامل داتین بود وقتی درباره عملکرد ویپاد صحبت می‌کرد.

ارائه 17 هزار میلیارد تومان تسهیلات خرد در دو سال

به گفته او بانک پاسارگاد که تا پیش از این، در 30 شهر فعال بود، در طول دو سال فعالیت ویپاد، در 15 هزار شهر و روستا حضور یافته و در این مدت، دوونیم میلیون افتتاح سپرده انجام شده است.

محمد نژادصداقت معتقد است می‌توان با فناوری از مرزها عبور کرد، محدودیت فیزیکی را کنار زد و فراگیری مالی را در سطح کشور فراهم کرد. به گفته نژادصداقت آنها به‌دنبال این هستند که خدمات عادلانه، قاعده‌مند و دسترس‌پذیر به افراد ارائه دهند. به همین دلیل از طریق ویپاد و در دو سال گذشته 17 هزار میلیارد تومان تسهیلات خرد داده‌اند که بیش از چهارونیم میلیون پرونده در بانک پاسارگاد بوده است.

سلسه نشست‌های دورهمی مدیران عامل پارک علم و فناوری پردیس، ماهانه و به میزبانی یکی از شرکت‌های عضو پارک برگزار می‌شود. شرکت داتین، 27 فروردین ماه، میزبان نخستین دور از این نشست‌ها در سال 1403 بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

معاون مشارکت‌ها و سرمایه‌گذاری‌های داتین:
داتین از جمله مهم‌ترین شرکت‌های ایران در حوزه ارائه راهکارهای مالی به بانک‌هاست و طبق گفته هومن مسگری در 12 سال گذشته موفق به تولید 42 محصول متنوع شده و در جایگاه دومین شرکت عرضه‌کننده این نوع خدمات ایستاده است. عوامل متعددی در کسب این موفقیت نقش دارد که فرهنگ سازمانی و تخصص‌گرایی در صدر آن قرار می‌گیرد. مسگری در این گفت‌وگو علاوه‌بر معرفی شرکت داتین به جزئیات پروژه مهاجرت بانک کارآفرین نیز می‌پردازد.
فعالان صنایع مالی بر این باورند که با بلوغ نسل بومی عصر دیجیتال و تغییر زنجیره‌های ارزش خدمات مالی، امور مالی تعبیه‌شده در ایران و جهان در سال‌های آینده توسعه بیشتری پیدا خواهد کرد، اما توسعه آن در ایران احتمالاً درگیر چالش‌هایی خاص شود؛ ازجمله نحوه رویارویی رگولاتور با آن. در این مطلب به سراغ فاطمه حیدری، مدیر محصول منابع بانکداری متمرکز داتین رفتیم و با آنها درباره وضعیت امور مالی تعبیه‌شده در ایران و جهان، مزایا و معایب آن و آینده‌ای که در انتظارش است، صحبت کردیم.
با رویکرد سرمایه‌گذاری در توسعه سازمانی؛
داتین در پیروی از فرهنگ سازمانی فراگیر و با نگاه به سرمایه‌گذاری در جذب سرمایه‌های انسانی از سراسر ایران، دفاتر شیراز و قزوین را راه‌اندازی کرد و تعداد دفاتر استانی خود را به چهار رساند.
دانشگاه فردوسی مشهد روز 13 تیرماه، جشن دانش‌آموختگی دانشجویان مهندسی کامپیوتر را که ورودی سال 1399 بودند، با حمایت مدرسه داتین برگزار کرد. در این مراسم بیش از 100 دانشجوی فارغ‌التحصیل حضور داشتند؛ کسانی که به‌زودی کار خود را در اکوسیستم فناوری کشور آغاز خواهند کرد.