برای ارائه اعتبار به کاربران ویپاد، رفتارسازی کردیم
EN
EN

شکل‌گیری راهکار جامع بیمه‌گری داتین

تیم بیمه‌گری داتین از اواخر سال ۱۳۸۶ طراحی و تولید سامانه متمرکز بیمه‌گری را آغاز کرد و در اوایل سال ۱۳۸۹، اولین بیمه‌نامه‌ها در رشته اتومبیل به‌صورت رسمی از طریق این سامانه صادر شد. با اضافه شدن سایر رشته‌های بیمه‌ای به‌تدریج سامانه متمرکز بیمه‌گری داتین توسعه پیدا کرد و تا سال ۱۳۹۸ شرکت‌های بیمه پاسارگاد، حکمت صبا، کوثر و بیمه زندگی باران مشتریان سامانه بیمه‌گری داتین شدند. بعد از آنکه سرویس‌های بیمه‌گری الکترونیک در بخش‌های مختلف استعلام، صدور و پرداخت حق بیمه، ثبات پیدا کردند، از سال ۱۳۹۸ پورتال مراکز درمانی و سپس پورتال بیمه‌شدگان به‌عنوان دو محصول ارزش‌افزوده و مشتری‌محور طراحی، پیاده‌سازی و در اختیار مشتریان قرار گرفت. تیم راهکار جامع بیمه‌گری داتین، کماکان با هدف ارائه راه‌حل‌های نرم‌افزاری جامع و یکپارچه و در پاسخ به انواع نیازهای موجود در کشور، در مسیر توسعه گام برمی‌دارد.

معرفی راهکار جامع بیمه‌گری داتین

راهکار بیمه‌گری داتین شامل هسته متمرکز عملیات بیمه‌گری، سرویس‌های بیمه‌گری الکترونیکی، پورتال‌های مشتری‌محور و راهکارهای تحلیل داده است. هسته بیمه‌گری داتین، برپایه متدولوژی تولید شی‌گرا و مبتنی بر وب طراحی شده و ماژولار بودن آن، امکان ارائه سامانه‌های تخصصی رشته‌محور را فراهم آورده است. به دلیل به‌کارگیری معماری سه لایه، استفاده کردن از قابلیت‌های پایگاه داده اوراکل و اجرای فناوری‌های توزیع بار و پردازش موازی، سیستم با سرعت بالایی پاسخگوی حجم بالای نیازهای استفاده‌کنندگان است.

معماری مجموعه نرم‌افزار‌های بیمه‌گری داتین به‌گونه‌ای طراحی شده که امکان سفارشی‌سازی آن متناسب با نیاز و خواسته هریک از مشتریان وجود دارد. همچنین تمامی نیازهای عملیات بیمه‌گری یک شرکت بیمه در بخش‌های مختلف همچون استعلام، صدور، الحاقیه، خسارت و انواع رشته‌های بیمه‌ای در شاخه‌های اموال و اشخاص به‌واسطه این نرم‌افزار پوشش داده شده است. شرکت‌های بیمه با استفاده از راهکار جامع بیمه‌گری داتین، تمامی عملیات بیمه‌گری، مالی و سندزنی و فرایندهای صف و ستاد خود را مکانیزه کرده و به فروش الکترونیکی بیمه و ارائه سرویس‌های غیرحضوری و دیجیتال دست می‌یابند.

 • زیرسیستم‌های صدور و خسارت محصولات بیمه‌ای شامل اتومبیل (شخص ثالث، بدنه و سرنشین)، آتش‌سوزی، باربری، مهندسی، مسئولیت، زندگی، عمرو حادثه انفرادی و گروهی، درمان انفرادی و گروهی، درمان مسافرتی و خاص (هواپیما، کشتی، پول در راه، پول در صندوق، اسب)
 • زیرسیستم‌های مالی شامل دریافت و پرداخت، کارمزد، تعاملات بانکی، حسابداری و مالی غیر بیمه‌گری
 • زیرسیستم‌های شبکه فروش مشتمل بر نمایندگی، کارگزار، بازاریاب، ارکان سازمان فروش و دفاتر بازاریابی
 • زیرسیستم‌های شکایات حقوقی شامل انواع پرونده‌های له و علیه خسارت و فرایندهای ابلاغیه، دادخواست، اظهارنامه، اجراییه، رای و لایحه
 • زیرسیستم‌های اتکایی شامل قانونی، قبولی موردی، قبولی گروهی نسبی و مازاد خسارت، واگذاری موردی و واگذاری گروهی نسبی و مازاد خسارت
 • زیرسیستم‌های حوزه پورتال شامل صدور معرفی‌نامه درمان، مشاهده کاردکس درمانی، استعلام، صدور و پرداخت الکترونیکی حق بیمه، تمدید بیمه‌نامه، مشاهده و پیگیری خسارت و ..
 •  
 • ارائه محصولات ترکیبی
 • تعریف بسیار منعطف محصولات
 • اطلاعات و مقادیر اولیه به‌صورت پارامتریک
 • مدیریت تاریخچه منطق محاسباتی و کنترلی
 • دسترسی و حدود اختیارات بسیار متنوع و با تفضیل زیاد
 • مدیریت انواع متنوع طرح‌های بیمه‌ای
 • برآورده‌سازی حجم بالا عملیات بیمه‌گری در حوزه فرایندهای بیمه عمر
 • طراحی و تولید محصولات متنوع بیمه‌ای عمر (عمر و سرمایه‌گذاری؛ به شرط حیات، به شرط فوت، عمر و پس‌انداز، عمر مانده بدهکار، تمام عمر و طرح‌های جامع حاوی رشته‌های آتش‌سوزی، مسئولیت و درمان)
 • ویژه‌سازی و اجرای سامانه درمان
 • گزارشات نموداری متنوع و برخط
 • داشبوردهای مدیریتی برای تمامی واحدهای ستادی، شعب و نمایندگی‌ها
 • مالی‌محور بودن تمامی فرایندهای بیمه‌گری
 • تولید مکانیزه اسناد حسابداری با انجام عملیات بیمه‌گری
 • ساختار تفضیلی حدود اختیارات در انجام تمامی عملیات مالی
سامانه‌ها

مشتریان

سوالات پرتکرار

قابلیت‌های جدید سامانه بیمه‌گری در مرحله اول توسط آزمونگران شرکت داتین مورد بررسی، تست عملکردی و یکپارچگی قرار می‌گیرند. پس از این مرحله، نسخه به‌روزشده نرم‌افزار مورد ارزیابی مشتری قرار می‌گیرد و در نهایت، کل سامانه مورد آزمون‌های قبل از نصب قرار می‌گیرد. همچنین، از طریق تست خودکار، بررسی دقیق قواعد و کنترل‌های نرم‌افزار صورت می‌پذیرد.

در تمامی قراردادهای فروش و پشتیبانی راهکارهای بیمه‌گری شرکت داتین، توافقنامه سطح خدمات گنجانده شده و مشتریان می‌توانند با ابزار‌های تعریف‌شده نسبت به طبقه‌بندی اهمیت درخواست‌ها، اقدام کرده و از طریق گزارش‌های مربوطه نیز، میزان تحقق سطح خدمات را کنترل کنند.

مدل‌های همکاری با تیم بیمه‌گری داتین به فراخور نیاز مشتری و نوع سرویس و خدمات درخواستی می‌تواند متفاوت باشد که در مذاکرات با مشتریان مورد توافق و جمع‌بندی قرار می‌گیرد. از این جمله می‌توان به فروش لایسنس نرم‌افزار، نرم افزار به عنوان سرویس (SAAS) و مدل‌های مشارکت در درآمد اشاره کرد.

تیم بیمه‌گری داتین از دو بخش اصلی توسعه محصول و امور مشتریان و پشتیبانی تشکیل شده است. تیم توسعه محصول وظیفه تولید، توسعه و نگهداری سامانه‌ها را بر عهده دارد و تیم امور مشتریان و پشتیبانی نیز به‌عنوان لایه تعاملی با مشتری وظیفه بررسی و پیگیری درخوا‌ست‌های مشتریان را بر عهده دارد. در کنار این تیم‌ها، بخش‌های تخصصی پشتیبانی فنی، عملیات و استقرار، پایش و مدیریت زیرساخت اعم از شبکه، سخت‌افزار، پایگاه داده و بخش کنترل پروژه به اجرای صحیح و دقیق تعهدات تیم‌ بیمه‌گری کمک می‌کنند. مشتریان از طریق ابزار استاندارد ثبت درخواست (ticketing)؛ درخواست‌های خود را در طبقه‌بندی‌های مختلف اعم از توسعه، پشتیبانی، رفع خرابی و آموزش ثبت کرده و امکان رهگیری آن را تا مرحله حصول نتیجه و تحویل خواهند داشت. درخواست‌های توسعه‌ای مشتریان پس از بررسی اولیه به تیم‌های مربوطه ارجاع داده می‌شود و پس از تحلیل و شناخت دقیق نیازمندی، در فرایند تولید قرار می‌گیرند. هر مشتری براساس نیازهای خود، اولویت‌های توسعه را مشخص کرده و در طول زمان مورد نظر، خروجی کار را مشاهده، بررسی و تایید می‌‌کند و در نهایت نسخه برنامه‌ریزی شده را دریافت خواهد کرد. علاوه بر مسیر توسعه‌ای بیان‌شده، به‌روزرسانی‌های بین فصلی نیز در طول فصل و به فراخور نیاز برای رفع خرابی و باگ‌های احتمالی مشتریان با اولویت بالا انجام می‌شود.