همراهی داتین و مدرسه داتین با رویداد برنامه‌نویسی کداکد دانشگاه علم و صنعت

پلتفرم نئوبانک داتین، پلتفرمی جامع متشکل از زیرساخت‌ها و سرویس‌های نوآورانه و فناورانه‌ای است که با هدف تسهیل و تسریع فرایندهای روزمره مالی و بانکی جامعه در بستری کاملا دیجیتال و در راستای تغییر سبک زندگی افراد طراحی، تولید و عملیاتی شده است. از همین رو، این پلتفرم می‌تواند قابلیت‌ها و مزایای چشمگیری را برای بازیگران صنعت مالی کشور بالاخص بانک‌ها فراهم کند. طراحی معماری و کسب‌وکاری این پلتفرم به نحوی انجام شده که ترکیب بسیار کارآمد و انعطاف‌پذیری از ماژول‌ها و سرویس‌ها را در اختیار بانک‌ها و مشتریان سازمانی خود می‌گذارد و به کمک آن، نیازمندی‌های موجود در صنعت مالی کشور پوشش داده شده و توسعه می‌یابد.

نئوبانک داتین در دو مدل مستقل و وابسته قابل ارائه است؛ در مدل مستقل یک Mini Core مشابه سامانه بانکداری متمرکز بانک و یک سامانه مدیریت کارت با امکانات حداقلی لازم راه‌اندازی شده است. در این سامانه، برخی قابلیت‌های کسب‌وکاری مستقل نئوبانک مانند تعریف مشتری، افتتاح حساب و تعریف کارت، احراز هویت، انتقال وجه بین کارت‌های حساب‌های دیجیتال و تسهیلات مدیریت می‌شود و نیازمندی به سامانه بانکداری متمرکز صرفا محدود به استعلام و ارتباط با سامانه‌های حاکمیتی و بانک مرکزی است. (با توجه به این‌که ارتباطات بانک با نهادهای بالاسری به‌صورت یکپارچه و متمرکز باید انجام شود.) همچنین از منظر حسابداری نیز کل این پلتفرم از طریق تعریف یک حساب امانی (Escrow Account) در دفتر کل (GL) سامانه بانکداری متمرکز بانک به عملیات خود می‌پردازد.

در مدل نئوبانک وابسته، اساس طراحی بر مبنای استفاده کامل از سرویس‌های راهکار جامع بانکی آن بانک دیده شده و در حقیقت یک نرم‌افزار موبایلی (Backend و Frontend) به‌عنوان واسط کاربری با مشتری نهایی تولید و تمامی عملیات از طریق APIهای بانکداری انجام می‌شود.

بدیهی است هر یک از دو راهکار بالا، مزایا و معایب خاص خود را دارد و بسته به نیاز و شرایط قابل استفاده هستند.

ویژگی‌های کارکردی زیرساخت پلتفرمی نئوبانک
 • شناسایی و احراز هویت یکپارچه (SSO)

هر فرد دارای یک هویت دیجیتالِ یکتا با یک شناسه کاربری منحصربه‌فرد به‌صورت یک توکن دیجیتال امن یا کارت ملی هوشمند دیجیتال است که در فرایند ارائه خدمات و احراز هویت به‌صورت یکپارچه از آن استفاده می‌‌شود.

 • بستر حساب دیجیتال و کارت

امکان ایجاد کیف پول‌ دیجیتال با قابلیت جیب‌بندی برای کاربران و ارائه انواع خدمات متنوع مبتنی‌بر کارت وجود دارد.

 • زیرساخت یکپارچه تسهیلات و اعتباردهی

امکان تعریف انواع طرح‌های تسهیلاتی و اعتباری منطبق با عقود رایج در نظام بانکی و شخصی‌سازی طرح‌های بازپرداخت متنوع در این اکوسیستم وجود دارد.

 • بانکداری اجتماعی

امکان ارائه انواع خدمات مبتنی بر شبکه‌های اجتماعی مانند انتقال وجه، کارت هدیه، مراودات مالی خانواده، دنگ و غیره از امکانات بسیار پرکاربرد در اکوسیستم موجود داتین است.

مؤلفه‌های کلیدی پلتفرم نئوبانک داتین

مؤلفه‌های کلیدی توسعه داده شده در سامانه متمرکز بانکی محصول نئوبانک داتین عبارتند از:

 • پنل مدیریت

پنل‌های تحت وب شامل رابط کاربری جداگانه برای هر یک از اجزای سامانه است که امکان مناسب‌سازی برای ادمین­ها را در سطوح مختلف به همراه انجام عملیات دارد و مدیریت سامانه را براساس سطوح دسترسی مشخص با قابلیت سفارشی‌سازی و شخصی‌سازی فراهم می‌کند.

 • گزارشساز و داشبوردهای مدیریتی: پلتفرم نئوبانک داتین به‌گونه‌ای طراحی و توسعه داده شده است که زیرساخت ایجاد گزارش‌های مورد نیاز و داشبوردهای مدیریتی از طریق پنل مدیریت و حتی APIهای مرتبط، قابل دسترسی است.
 • سرویس‌های بانکی/مالی: این محصول مجموعه متنوعی دارد و در قالب سرویس در اختیار اجزای مختلف پلتفرم قرار داده می‌شود که نهایتا در کنار یکدیگر، امکان ارائه بسته‌ای جامع از خدمات مالی و بانکی را از کانال‌های مختلف ارتباطی اعم از دیجیتال و فیزیکی به مشتریان و مخاطبان فراهم می‌سازد.
 • مدیریت سرویس: سنجش اثربخشی و کیفیت خدمات زیرساخت نئوبنکینگ داتین با دو شاخص دسترسی‌پذیری و کاربردپذیری انجام می‌شود و به‌صورت لحظه‌ای، روزانه، ماهانه و دوره‌های سه‌ماهه با استفاده از سیستم مانیتورینگ و اتصال آن به سامانه مدیریت درخواست‌ها و گزارشات انجام می‌پذیرد.

سوالات پرتکرار

 • فرایند عملیاتی شدن نئوبانک به چه شکل است؟
  رویکرد توسعه محصول پلتفرم نئوبانک داتین بدین صورت است که به‌منظور تامین یکپارچگی و سهولت استفاده، مجموعه سرویس‌های سامانه به‌صورت API توسعه و به بهره‌بردار ارائه شده است. در نتیجه تعامل با سامانه‌های بانک مرکزی، سایر سامانه‌های داخلی بانک بهره‌بردار از طریق وب‌سرویس یا API به آسانی، با امنیت بالا و یکپارچه فراهم خواهد بود.
 • چه سرویس‌ها، خدمات و APIهایی در پلتفرم نئوبانک داتین وجود دارد؟
  پلتفرم نئوبانک داتین مشتمل بر مجموعه‌ متنوعی از سرویس‌های مختلف اعم از سرویس‌های احراز هویت دیجیتال، تعریف مشتری، افتتاح و مدیریت حساب برای انواع مشتریان حقیقی، حقوقی و مهجورین، مدیریت کارت، راهکارهای متنوع نقل و انتقال وجوه، پرداخت، ارتباطات دیجیتال، اعلان و غیره است که در اختیار اجزای مختلف پلتفرم می‌تواند قرار گیرد. نهایتا بسته‌ای جامع از خدمات مالی و بانکی را از کانال‌های مختلف ارتباطی اعم از دیجیتال و فیزیکی به مشتریان و مخاطبان ارائه می‌دهد.