سواد مالی چیست و چرا مهم است؟/ روش‌هایی برای بهبود سواد مالی

به هر نوع عمل یا اقدامی برای مخفی‌کردن یا تغییر ظاهر هویت عواید نامشروع به‌ طوری که وانمود شود از منابع نامرئی سرچشمه گرفته است، پولشویی (money-laundering) می‌گویند. پول کثیف، پولی است که از محل کسب‌وکارهای کثیف و غیرقانونی به دست آمده باشد. کسب‌وکارهایی همچون قاچاق مواد مخدر، قاچاق انسان، خریدوفروش زنان و کودکان، قاچاق اسلحه، باج‌گیری، ترور و… .

مبارزه با مشروع جلوه‌‎دادن پول‌هایی که از راه‌‎های غیرقانونی و نامشروع به ‎دست می‌آیند با استفاده از روش‌هایی که باعث پنهان‌شدن منشاء غیر قانونی آن پول‌ها می‌شوند از طرق مختلف انجام می‌پذیرد. یکى از این روش‌ها ایجاد یک الگوریتم و در نهایت نرم‌افزار جهت ردیابى و شناسایى پولشویى است.

در سامانه ضد پولشویى داتین، قواعد ابلاغى بانک مرکزى اعمال و نتیجه در قالب گزارش ارائه مى‌شود. استراتژی‌ها و تکنیک‌هاى قوانین ضد پولشویی (AML) به طور گسترده‌ به ساختار سرمایه، محصولات و خدماتى که ارائه مى‌شود، مدت وام‌ها، سپرده‌ها و سطح درک مدیریت و کارکنان واحد بستگى دارد. سامانه مدیریت دارایى و بدهى داتین مدیریت ریسک نرخ بهره، مدیریت ریسک نقدینگى، مدیریت سرمایه و مدیریت سرمایه‌گذارى را پوشش مى‌دهد.

Rate this software-systems
ویژگی‌ها

گزارش‌دهی معاملات مشکوک (STR)
تعیین سطح فعالیت مشتریان (CDD)
تقسیم‌بندی جغرافیایی و مناطق پرخطر
گزارشات استاندارد بانک مرکزی و اداره مالیاتی
گزارشات 4sheet

زیرسیستم

مدیریت کاربران
اطلاعات پایه
گزارشات مبارزه با پولشویی
گزارشات FIU
گزارشات CTR

آخرین اخبار

 
داتین استراتژی خود را بالابردن سطح دسترس‌پذیری افراد جامعه به خدمات مالی و توانمندسازی آنان قرار داده و حالا در یازدهمین سال فعالیتش، بر اساس این استراتژی در بلوط سرمایه گذاری کرد تا پازل خدمات خود را با محوریت توسعه فراگیری مالی بهبود دهد.
 
خودکارسازی خدمات بانکداری سنتی یا همان بانکداری دیجیتال، عنصر اصلی تعامل با مشتری و سودآوری بهتر است. به‌ عبارت ‌دیگر، بانکداری دیجیتال ترکیبی از بانکداری آنلاین و همراه است. بانکداری آنلاین به معنای دسترسی به خدمات بانکی از طریق وب‌سایت بانک است.
 
هوش مالی یا همان Financial intelligence اصطلاح نسبتا جدیدی است که در میان صاحبان مشاغل و افراد جامعه محبوبیت روزافزونی به‌ دست آورده است. این هوش، مهارتی اکتسابی است که می‌توان با تمرین و تکرار آن را آموخت. به ‌عبارت دیگر هوش مالی توانایی درک و کسب دانش و مهارت در زمینه امور مالی در دنیای کسب‌وکار است.