انقلاب امور مالی تعبیه‌شده در ارائه خدمات مالی
EN
EN

پیرو تصویب طرح ادغام پنج بانک شامل بانک‌های حکمت ایرانیان، مهر اقتصاد، آینده، انصار، قوامین و مؤسسه اعتباری کوثر در بانک سپه، موضوعات مهم در این حوزه عبارت بودند از:

  • تأمین بسترهای فناورهای اطلاعات و ارتباطات
  • چگونگی تداوم ارائه خدمات بانکی به مشتریان بانک‌های ادغام‌شده

راهکارهای مختلفی بدین منظور ارائه شدند اما از میان آنها، طراحی و استقرار سامانه واسط یکپارچه در تمامی شعب که قابلیت اتصال به سامانه‌های فعلی بانک‌های ادغامی را نیز دارا باشد به عنوان بهینه‌ترین راهکار ادغام، انتخاب شد.

بنابراین پس از اتخاذ تصمیم مبنی بر ایجاد سامانه یکپارچه ادغام، مسئولیت اجرای این کار پس از بررسی و ارزیابی‌های تخصصی، به شرکت داتین محول و از ابتدای تابستان 1398، طراحی و توسعه سامانه واسط ادغام آغاز شد.

سامانه ESB

سامانه ادغام شامل دو بخش نرم‌افزاری «گذرگاه سرویس سازمانی ESB» و «واسط یکپارچه شعب» است.

این سامانه، تراکنش‌های متنوع در رابطه با عملیات‌های حضوری و شعبه‌محور بین بانکی را با سناریوها و تأمین‌کنندگان مختلف مدیریت و پردازش می‌کند که از این جهت شاید بتوان آن را با سامانه‌های حاکمیتی نظیر شبکه‌های شتاب که کانون تمرکز آن، پردازش تراکنش‌های غیرحضوری مبتنی بر کارت با سرعت و تعداد بالاست، مقایسه کرد.

سامانه واسط نمونه‌ای مهم از بانکداری باز در عرصه بانکداری دیجیتال است و می‌تواند به عنوان راهکاری جهت گسترش همکاری‌های بین بانکی مورد استفاده و بهره‌برداری قرار گیرد.

علاوه بر این، در چارچوب طرح ادغام، دو سامانه نرم‌افزاری دیگر نیز با عناوین «تراز تجمیعی بانک‌های ادغامی» و «تجمیع ذی‌نفع واحد بانک‌های ادغامی» در داتین طراحی و تولید و هر دو سامانه در محیط اصلی و عملیاتی راه‌اندازی شد. پس از آن اقدامات اداری و اجرایی لازم از سوی بانک سپه برای دسترسی بانک‌های ادغامی به سامانه‌های مذکور انجام شد.

همچنین طرح‌های بهره‌برداری تا حد امکان مستقل از سایرین و با کمترین میزان وابستگی به بانک یا پیمانکاران فعلی اجرا شد تا ریسک‌های مرتبط به حداقل ممکن کاهش یابد.

تابستان 1398
آغاز طراحی، راه‌اندازی سامانه سمتا
1
تابستان 1398
خرداد 1399
بهره‌برداری رسمی از سامانه ادغام
2
خرداد 1399
خرداد 1399
انحلال بانک حکمت ایرانیان
3
خرداد 1399
خرداد 1399
انحلال بانک مهر اقتصاد
4
خرداد 1399
تیر 1399
مهاجرت بانک سپه به سامانه جامع بانکی داتین
5
تیر 1399
آذر 1399
انحلال مؤسسه اعتباری کوثر
6
آذر 1399
آذر 1399
انحلال بانک قوامین
7
آذر 1399
دی 1399
انحلال بانک انصار
8
دی 1399